Sexuálny prenos

posted in: Uncategorized | 0

Akýkoľvek nechránený sexuálny styk s osobou, ktorej zdravotný stav nie je známy, je rizikový. Vysoko riziková je každá kondómom nechránená súlož do pošvy či konečníka. Análny styk je z hľadiska prenosu HIV rizikovejší, než klasický vaginálny styk. Pri nechránenom pohlavnom styku sú v riziku infekcie obidvaja partneri. Pri lesbickom vzťahu je pravdepodobnosť prenosu infekcie HIV minimálna, najmä v prípadoch prenosu infekcie spoločnými sexuálnymi pomôckami, či nedostatočnou hygienou.

Análny styk, pri ktorom vlastne najčastejšie dochádza k poraneniu, je spojený s najvyšším rizikom infekcie – rektálna sliznice je zraniteľnejšia než sliznica vagíny. Nezáleží pritom, či je análny sex prevádzkovaný homosexuálmi alebo heterosexuálmi.

Riziko infekcie pochopiteľne stúpa s počtom pohlavných stykov, ale infikovať sa možno aj jediným stykom, teda aj prvým. Veľmi vysoké riziko z hľadiska prenosu HIV infekcie predstavuje aj vaginálny styk. Existujú údaje, ktoré ukazujú, že riziko prenosu z muža na ženu je vyššia ako v smere žena-muž. U ženy sa vzhľadom ku krvácaniu za najinfekčnějšie obdobie pokladá menštruácia.

Pri orálnom sexe je riziko infekcie HIV nižšie, ale zvyšuje sa pri kontakte úst so spermou alebo s pošvovým sekrétom. Vo vyššom riziku infekcie je aktívny partner. Avšak podľa posledných poznatkov je orálny styk a jeho prenos HIV vírusu veľmi vzácny. Samozrejme poranenie ústnej dutiny zvyšuje prenos vírusu obojstranne.

Pri bozkávaní (teda ani pri hlbokom bozkávaní) k prenosu HIV infekcie za normálnych okolností nedokáže (nikto sa asi nebude bozkávať s človekom sa zakrvácanými ústami). Rovnako sa HIV nedá preniesť vzájomnú masturbáciou partnerov.

Ani ďalšími sexuálnymi praktikami, ako je rimming (lízanie análneho otvoru), pissing (sex. praktika, pri ktorej sa používa moč) a scat (sex. praktika, pri ktorej sa používajú výkaly), by za normálnych okolností k prenosu HIV nemalo dôjsť. Fisting by sa mal prevádzkovať s použitím latexových rukavíc.

Pri SM sexu (najmä ak by mohlo dôjsť ku kontaktu s krvou) je nutné dbať na určité previdlí – napr používať latexové rukavice a pod