V priebehu 2. až 6. týždňa (najčastejšie 3. a 4. týždeň) po infekcii HIV sa u 60 – 70% infikovaných osôb prejavia príznaky pripomínajúce chrípku alebo mononukleózu. (U ďalších infikovaných ľudí sa žiadne príznaky neprejaví.) V tomto prípade hovoríme o primoinfekcii alebo akútnej primárnej HIV infekciu. U infikovaných jedincov sa začnú vytvárať protilátky proti HIV, ktoré bude možné preukázať sérologickým testom v priemere do 2 mesiacov od infekcie. Stanú sa teda HIV pozitívnymi. 

Medzi časté príznaky primoinfekcie HIV patrí:

– zväčšenie lymfatických uzlín na viacerých miestach – krk, podpazušie. Zväčšenie lymfatických uzlín je ako odozva lymfatického systému na boj proti vírusu HIV.  
– horúčka okolo 38 ° C alebo vyššia 
– nočné potenie súvisiace s vysokými horúčkami (nočné potenie počas leta sa nepovažuje za príznak primoinfekcie)
zápal hltana

Medzi ďalšie (už menej časté) príznaky primoinfekcie HIV patrí:

– vyrážka, ktorá sa objaví na dobu iba niekoľkých hodín a potom zmizne, toto sa môže opakovať niekoľko dní, alebo aj dva týždne
– bolesti hlavy
– bolesti svalov, celková slabosť
– pocit nevoľnosti spojený s odporom k jedlu
– zvracanie
– hnačka
– belavý povlak sliznice v ústach (candidóza ako následok oslabenej imunity)
– afta v ústach
Pre primoinfekciu svedčí súbeh niekoľkých z vyššie uvedených príznakov! Pričom takmer vždy je prítomná horúčka okolo 38 ° C alebo vyššej. Zároveň musí samozrejme predchádzať vystaveniu sa riziku prenosu HIV infekcie (pozri kapitolu Prenos HIV infekcie).

Akútne primárnej infekcie (primoinfekcie) trvá väčšinou 1 až 2 týždne, zvyčajne nie dlhšie ako tri týždne a odznie vždy spontánne.

Toto sú len jednotlivé príznaky, ktoré nie sú klinicky preukázané. Sú to príznaky, ktoré po zistení HIV popisovali pacienti. Každé tieto príznaky sa môžu, alebo nemusia u Vás objaviť. Jediná pravdivá informácia, ktorá je potvrdená je krvný test na prítomnosť protilátok HIV.