Boli ste na teste HIV a čakáte na jeho výsledok? Vo vašich myšlienkach je milión otáznikov, neskutočné množstvo nezodpovedaných otázok, no nikto nevie na túto otázku odpoveď. Bojíte sa výsledku HIV? Neviete ako ho zvládnete?

Zásadná vec, život s HIV sa nekončí! Ak Vám bolo diagnostikované HIV sa môžete včas dostať k správnej liečbe a Váš život sa môže výrazne skvalitniť a predĺžiť.

Komu oznámiť svoj HIV status?

V prvom rade sa musíte VY sami vnútorne vyrovnať s tým, že Vám bol diagnostikovaný HIV pozitívny status! Krik, plač, nenávisť, ochromenie, pocit bezmocnosti. Apatia… Aj tieto pocity Vás môžu ochromiť. Otázka: „Prečo práve ja? „ ostane navždy bez odpovede.

Niekto sa s rôznymi ochoreniami vyrovná sám, niekto potrebuje pomoc odborníkov, niekto sa potrebuje podeliť s tajomstvom so svojou rodinou, priateľmi. Diagnóza HIV – pozitívny znamená zatiaľ v našej spoločnosti veľkú psychickú záťaž, strach z odmietnutia. Povedať o svojom HIV statuse rodine, priateľom, známym, partnerovi? Odpoveď na otázku, komu to povedať nevie jednoznačne nikto určiť. Každý vzťah, priateľstvo, rodina je individuálne. Každý, komu poviete o svojom HIV statuse by mal mať dostatok času na „strávenie“ tejto informácie. Zároveň by mal mať možnosť získať čo najviac informácií, ktoré by ste mu mali poskytnúť vy sám (sama). Najťažšie rozhodnutie komu prezradiť svoj HIV status je iba na Vás.

Rodina

Rodičia, súrodenci či vzdialenejšia rodina Vám môžu pomôcť v rôznych životných situáciách. Rodinný príslušníci Vám  môžu byť v najťažších chvíľach opora a pomocná ruka, ktorú budete potrebovať. Môžu Vám pomôcť pri prekonávaní psychických ťažkostí. Môžu s Vami navštevovať lekára, pomôcť vyhľadávať informácie. Nezabudnite aj vy pre Vašu rodinu byť oporou, pretože najťažšie je znášať bezmocnosť rodiny, ktorá môže mať pocit, že Vám nevie pomôcť.

Partner/ Partnerka

Váš partner, či partnerka by to mali vedieť čo najskôr. Je to vec, ktorá je veľmi dôležitá pre Váš vzťah. Otvorenosť vo vzťahu je dôležitá, preto netreba otáľať a výsledok svojho HIV testu svojmu partnerovi oznámte čo najskôr. Váš partner nemusí hneď na začiatku vhodne reagovať, preto mu dajte čas a nechajte ho túto informáciu „stráviť“.

Priatelia

Priatelia sú väčšinou nositeľmi našich „veľkých“ tajomstiev. Avšak pozor. Tajomstvo menom HIV nemusí byť to vhodné pre Vašich priateľov. Je potrebné vhodne zvážiť, komu a ako povedať o svojom HIV statuse. Priatelia, ktorých máte od detstva môžu byť medzi priateľmi Vaša najväčšia opora.

Hands of various people one on top of the other.

Nezabúdajte, že povedať komukoľvek  o svojom HIV statuse je veľmi ťažké. Ak máte pochybnosti o tom, môžete sa poradiť s odborníkmi. Môže Vám pomôcť návšteva psychológa, psychiatra či návšteva lekára s ktorým sa otvorene môžete porozprávať o svojich pocitoch, obavách, starostiach. Rozhodnutie komu poviete o svojom HIV statuse je len na Vás, preto treba vždy dôkladne zvážiť komu to prezradíte.