1. Cigarety
– cigarety sú považované za najčastejšie drogy v našej konzumnej spoločnosti. Popri víruse HIV odborníci odporúčajú sa tohto zlozvyku zbaviť. Hlavným dôvodom je riziko pľúcnych ochorení, ktoré sú pre víruse HIV skôr výnimočné a zároveň ich liečenie patrí medzi náročnejšie. 

2. Marihuana
– užívanie tejto ľahšej drogy sa určite neodporúča. Nielen že sa vystavujete riziku trestného stíhania, avšak ak už ste užívateľom tejto drogy, snažte sa ju obmedziť na minimálnu dávku, aby ste si svoje ochorenie nezhoršili. Snažte sa tohto zlozvyku zbaviť čo najskôr, aby ste si svoj zdravotný stav ešte viac nezhoršovali. 

3. Alkohol
– užívanie alkoholu pri víruse HIV sa vyslovene zakazuje. Je pravda, že alkohol chvíľkovo pomôže zlepšiť Váš psychický stav, nakoľko môžete byť psychicky vyprahnutý, avšak môže Vám to výrazne zhoršiť zdravotný stav. Nielenže Vám po vytriezvení môže spôsobiť zhoršenie Vášho psychického stavu, zároveň môže poškodiť Vášmu organizmu, od pečene a ostatné životne dôležité orgány vášho tela. Zároveň ak užívate liečbu, kombinácia alkoholu a liekov môže zhoršiť liečbu, prípadne ju môžu úplne sabotovať. Zároveň kombinácia alkoholu a užívania liekov môže výrazne zvýšiť vedľajšie účinky liečby a môže dôjsť k výraznému zhoršeniu vášho zdravotného stavu. 

4. Pervitín či iné tvrdé drogy
– užívanie týchto “tvrdých” drog žiadny odborníci vyslovene zakazujú. Ak sa však neviete, resp. nechcete tohto zlozvyku zbaviť vyhľadajte odborníka, ktorý Vám pomôže nájsť cestu, aby ste sa tohto zlozvyku zbaviť. Ak však neviete s užívaním drog prestať nezabúdajte na sterilitu. Teda používajte jednorázové injekčné striekačky, ihly, aby ste zabránili prenosu vírusu HIV. 

Pri všetkých drogových závislostiach, ak s nimi neviete prestať, nezabúdajte na správnu výživu, aby ste svoj organizmus čo najmenej zaťažovali, resp. došlo k obnove buniek a nedošlo k ničeniu organizmu.