Jediná účinná obrana, respektíve prevencia,ktorá je 100 % zaručená je sexuálna absencia! No to v dnešnej modernej dobe internetu a pokrokov to je priam nereálne.
Základné princípy ochrany a prevencie, ako sa nenakaziť vírusom HIV:
- vyvarovať sa sexuálnu styku s osobami, ktorých zdravotný stav nepoznáte! V prípade, že dôjde k náhodnému pohlavnému styku, nezabudnite použiť účinnú ochranu a to kondóm!
- so svojím sexuálnym partnerom, hoc mu veríte a je to Váš stály sexuálny partner (manžel ) používajte ochranu v podobe kondómu.
- so svojím sexuálnym partnerom pravidelne absolvujte testy na pohlavne prenosné choroby, ktoré Vám poskytnú informácie o Vašom zdravotnom stave a aj o zdravotnom stave svojho partnera/partnerky.
K nákaze môže dôjsť pri análnom styku, vaginálnom styku, orálnom styku, prípadne pri spoločnom používaní sexuálnych hračiek. Vírus HIV sa nachádza v spermiách, predejakulačnej tekutine, krvi, bolo zaznamenaná nízka prítomnosť vírusu aj v slinách. Nenachádza sa v žalúdočných kyselinách, prípadne v moči, výkaloch, kde jeho prítomnosť nebola preukázaná.
Možnosť prenosu pri análnom a vaginálnom styku:
Prenos HIV počas análneho a vaginálneho sexu je možný. V skutočnosti je riziko prenosu HIV pri análnom sexe najväčšie, v porovnaní s orálnym, alebo vaginálnym sexom. Podľa barcelónskej štúdie je riziko prenosu HIV pri análnom sexe 10x vyššie, ako pri vaginálnom. Riziko prenosu HIV je vysoké pre oboch sexuálnych partnerov no vo väčšine pre pasívneho partnera. Sliznica konečníka je tenká a nie je prirodzene zvlhčovaná. Preto sa v konečníku tvoria ranky a krvácanie. HIV zo spermií a z krvi sa do tela dostáva prostredníctvom raniek. Avšak aj ten, kto poskytuje análny sex (tzv. aktívny sexuálny partner) je v riziku prenosu HIV. Infekcia HIV sa do tela môže preniesť cez močovú trubicu (otvor na špičke penisu), alebo cez malé škrabnutia a ranky na penise.
Riziko prenosu HIV počas análneho a vaginálneho sexu zvyšuje:
- ranky, ktoré vznikajú pri nedostatočnom zvlhčení konečníka,či vagíny
- ejakulácia do konečníka, vagíny
- ak má jeden zo sexuálnych partnerov iné pohlavne prenosné ochorenie (napr.: kvapavka, herpes),
- nepoužívanie lubrikačného gélu
Možnosti ochrany pri análnom a vaginálnom sexe:
Jediný bezpečnýsex je, keď nemáš žiaden sex. Účinnú ochranu pri análnom, či vaginálnom sexe poskytujú mužské kondómy. Je možné zakúpiť si aj spevnené kondómy, vhodné na análny sex. Pokiaľ si ty, alebo Tvoj partner alergický na latex, použite mužské kondómy z polyuretánu. Ich dostupnosť je lepšia ako po minulé roky, avšak sú o niečo drahšie, ako latexové kondómy. Pri análnom ale aj vaginálnom sexe je dôležité kondómy meniť (cca po polhodine sexu), aby sa predišlo k ich prasknutiu. Používanie veľkého množstva lubrikačného gélu na vodnej, alebo silikónovej báze análny sex spríjemňuje a znižuje tvorbu raniek. Taktiež prispieva k zníženiu rizika, že kondóm počas análneho či vaginálneho sexu praskne.
Možnosť prenosu pri orálnom styku:
Prenos vírusu HIV je pri orálnom sexe najnižšie, ale nie je nemožné. Vo všeobecnosti sa v odborných kruhoch diskutuje, že riziko prenosu vírusi HIV je pre pasívneho partnera, ktorý nie je nositeľom
Riziko prenosu HIV počas orálneho sexu zvyšuje:
- ranky, ktoré sú prítomné v ústach, afty a podobné otvorené rany po zákrokoch zubármi,
- ejakulácia do úst,
- ak má jeden zo sexuálnych partnerov iné pohlavne prenosné ochorenie (napr.: kvapavka, herpes).
Možnosti ochrany pri orálnom sexe:
Jediná účinná ochrana je nemať žiaden sex. No kedže je toto nemožné v dnešnej dobe, preto je potrebné sa chrániť aj pri orálnom sexe. Presnú výšku rizika nemožno určiť, nakoľko vírus HIV a jeho prítomnosť bola preukázaná aj v pošvovej tekuti a predejakulačnej tekutine, teda výron pred ejakuláciou.
Hlavné zásady:
- počas menštruácie je potrebné sa vyvarovať orálnemu styku
- partnerovi pri “fajke” použiť mužský kondóm. Nielenže zabráni prenosu HIV, ale aj iným pohlavne prenosným ochoreniam, napríklad Syfilis, kvapavka, žltačka typu A a B